معمای چهل ساله مشتری حل شد

معمای ۴۰ ساله حل شد!

طی مطالعات جدید انجام شده دانشمندان دریافتند که شفق های سیاره مشتری می توانند بسیار شبیه به شفق های زمینی باشند.

شفق‌های مشتری پرتوهای ایکس غیرعادی از خود نشر می‌کنند و منشا این پرتوها برای چهل سال مشخص نبود.برای حل این معما محققان ناسا از  اطلاعات و داده های فضاپیمای جونو و تلکسوپ فضایی XMM-Newton سازمان فضایی اروپا استفاده کردند تا راز این نور ها را کشف کنند.دانشمندان متوجه شدند که پرتوهای ایکس شفق‌ها، با نوسانات منظمی در خطوط میدان مغناطیسی مشتری به وجود می‌آیند.

موجی از پلاسما توسط این نوسانات تولید می شود و این موج ها یون های سنگین را روی خطوط میدان مغناطیسی هدایت می کنند تا به اتمسفر برخورد کرده و انرژی آزاد کنند. در واقع اتم های باردار یا یون ها که عامل اشعه های ایکس هستند، امواج الکترومغناطیسی را در میدان مغناطیسی مشتری بسمت پایین جو این غول گازی سوق میدهند و این انرژی به شکل موج الکترو مغناطیسی در طول موج پرتو ایکس آزاد می شود.

شفق های قطبی فقط در ۷ سیاره از منظومه شمسی ما شناسایی شده اند. بعضی از این نمایش های نوری با چشم  انسان قابل مشاهده اند اما بقیه آنها طول موج هایی تولید می‌کنند که ما فقط با تلسکوپ های مجهز قادر به دیدن آنها هستیم.

قابل ذکر است که سیاره مشتری قدرتمند ترین شفق قطبی را در منظومه شمسی داراست و تنها یکی از ۴ سیاره غول پیکر پیدا شده است که از خود اشعه ایکس ساطع می‌کنند.

مترجم: سارا رحیمی

ویرایشگر: امیرعلی آریایی فر

منبع: www.space.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *